5.04.24 Kulisy hodowli - Marzec u KoniJakMalowanych - narodziny źrebaka, pilnowanie porodów klaczy

 

     Marzec minął pod znakiem sprawdzania klaczy na wyźrebieniu wyczekując porodów. No i w końcu jest! Pierwsze źrebię w sezonie przyszło na świat. Nie możecie tego przegapić! A jeśli śledzicie uważnie nasz kanał na YouTube i wdzieliście już film z porodu Shavalou to polecam zobaczyć jak próbowała nas „oszukać”. Zresztą nie tylko ona…

     Dodatkowo w dzisiejszym podsumowaniu marca pokazuję trochę tego co działo się w naszej stajni, jakie nowe inwestycje poczyniliśmy oraz nie mogło zabraknąć stadka Kurek Jak Malowanych, które na Wielkanoc „pracowały” pełną parą.

     Zapraszam do obejrzenia filmu ze wspomnieniami z marca wśród Koni Jak Malowanych, w Kulisach hodowli.

Więcej »

3.04.24 Kulisy hodowli - Konflikt serologiczny u koni - co to, jak u ludzi, zapobieganie możliwe? Część 1

 

     Konflikt serologiczny u koni występuje! I to wcale nie rzadko. Czym jest? Czy jest podobny do tego u ludzi? Czy mamy opcje zapobiegnięcia mu?

     To nie prima aprilis bo po krótkim rozeznaniu wśród hodowców okazało się, że problem wcale nie jest jednostkowy. Wielu z nich miało już z nim do czynienia. W większości źrebięta nie przeżywały. Rozpoznanie konfliktu za pierwszym razem nie jest oczywiste. Ale gwarantuję, że potem pamięta się go już do końca życia! Gdy pierwszy raz wystąpił u mnie zaskoczenie było równie wielkie jak niewiedza. Dlatego chciałabym w dzisiejszym filmie przekazać trochę tego co wiem z własnego doświadczenia jak i konferencji hodowlanych czy opracowań, którymi się posługiwałam by zgłębić temat.

     W pierwszej części (druga wkrótce) mówię o tym czym jest właściwe konflikt, skąd się bierze, czy jest podobny do tego u ludzi oraz rozważam co można by zrobić żeby minimalizować ryzyko jego wystąpienia. Zapraszam do posłuchania i zaprzestania myślenia: „bo u mnie się nie zdarzy!”. Też tak myślałam…

     Jednocześnie bardzo dziękuję ekspertom, którzy podzielili się ze mną wiedzą w tym zakresie oraz udzielili rad i pomocy w moim przypadku: Katarzynie Wiszowaty, lek. wet. Aleksandrze Bróździńskiej, lek. wet. Beacie Sałdon, klinice w Demmin. Reszta literatury i źródła zdjęć na końcu filmu. Koni przedstawionych na nagraniach konflikt nie dotyczył, ale pasowały swoim stanem.

Więcej »

2.04.24 Fotogaleria z narodzin i pierwszego spaceru Te Fiti Jak Malowanej

 

     W drugiej dobie życia Te Fiti (Total McLaren x San Amour) wyszła na swój pierwszy spacer u boku mamy. Klaczka jest bardzo dzielna i niebywale silna. Zachowuje się jakby cały świat był jej dobrze znany. Nie bała się wyjść z boksu, wejść na podłoże na placu, ruszyć od razu z kopyta za Starling czy wracać do boksu prowadząc przed matką. Szła, prąc do przodu, jak gdyby była to dla niej najnormalniejsza rzecz na świecie. Jest bardzo pewna siebie.

     Dodatkowo nie mogę się nadziwić jaka jest olbrzymia, a przy tym „stabilna” na nogach. Choć wydają się kilometrowe są super prawidłowe, mocne i wskazują, że będzie bardzo dużym koniem w przyszłości. Każdy krok stawia tak jakby chciała podbić nim świat.

     Stałam dziś zachwycona na placu i czułam się jak widz na spektaklu, gdzie główną rolę odgrywała moja ukochana Starling i jej mały klonik, który kiedyś zawojuje świat. Moje serce już ma w garści. Uważajcie na Wasze oglądając dzisiaj dodaną fotogalerię z pierwszych dób życia Te Fiti Jak Malowanej.

Więcej »

1.04.24 Narodziny Te Fiti Jak Malowanej

 

     Starling nareszcie się oźrebiła! Kazała nam czekać w niepewności jeszcze 12 dni po wyznaczonym terminie. Potem zaserwowała ogrom stresu w początkowej fazie porodu, by ostatecznie w Prima Aprilis, wydać na świat źrebię po Total McLaren (Totilas). Po tylu dniach obserwacji, emocjach porodu i nieprzespanej nocy nie mam już siły na dłuższy opis, więc poprostu oglądnijcie film w Kulisach Hodowli.

Ps. Dziękuję Starling! Jesteś najwspanialsza!!!

Więcej »

27.03.24 Kulisy hodowli - Niepokojące objawy w wysokiej ciąży u klaczy

 

     Jeden z objawów w wysokiej ciąży Die Fee, nie jest typowy dla każdej klaczy. Natchnęło mnie to by opowiedzieć Wam o moich doświadczeniach związanych z problemami jakie spotkałam podczas źrebności moich klaczy. Głównie mówię o objawach, które wskazują na to, że coś niedobrego może się dziać i kiedy potrzebna jest wizyta weterynarza.

     Dzisiejszy film dodany w kulisach hodowli jest zbiorem moich doświadczeń, a nie książkowych „przykazań”. Na pewno więc każdy hodowca dodałby jeszcze jakieś, które akurat u mnie nigdy nie wystąpiły (co nie ukrywam, mnie cieszy). Ogromne liczę na Wasze komentarze uzupełniające moją listę i zapraszam do oglądania filmu.

Więcej »

24.03.24 Kulisy hodowli - siara dla źrebiąt – pobieranie, ocena i magazynowanie

 

     Siara to najważniejsza rzecz jaką musi dostać źrebię po urodzeniu. Jednak co w przypadku gdy z jakichś przyczyn nie może? Dzisiejszy film ma skłonić wszystkich hodowców do tego by posiadali zbankowaną siarę. By każdy prawidłowy poród, zdrowej klaczy kończył się pozyskaniem od niej choć odrobiny tego „płynnego złota”. Czy przyda się Wam w przyszłości, czy innym hodowcom – nie ważne. Każda pomoc dla jakiegokolwiek źrebięcia jest nieodzowna, bo wszyscy tu po prostu kochamy konie!

     Ale jak i kiedy pobrać siarę? Ile możemy jej zabrać naszemu źrebakowi? Jak ocenić jej jakość? W jaki sposób przygotować ją do magazynowania i bankować? Na te wszystkie pytania, odpowiadam na przykładzie naszego doświadczenia, w dzisiejszym filmie w Kulisach hodowli.

     Jestem bardzo ciekawa ile u Was jest zapasów siary? A jeśli nic, to błagam, nadróbcie to przy najbliższej okazji.

Więcej »

22.03.24 Kulisy hodowli – wszywki Sigloo zwiastujące poród – testuję i wszywamy

 

     Wszywki Sigloo, montowane na sromie klaczy informują o rozpoczęciu się porodu. Swoje zamówiłam niedawno, u przedstawiciela tej firmy w Polsce – Tomasza Olszewskiego. Gdy system składający się z kilku elementów, w końcu do mnie dotarł, musiałam go od razu przetestować.

     Dzięki pomocy Tomasza jego działanie i ustawienie, okazało się turbo proste i już chwilę później biegałyśmy po łąkach i stajniach imitując „rodzącą klacz”. Co sobie musieli pomyśleć przechodnie gdy krzyczałyśmy do siebie „rodzisz?”, a odpowiedz z końca pola brzmiała „TAK!” :P Gdy okazało się, że system doskonale wykrywa „rodzącą Asię” na końcu łąk, zabraliśmy się za wszycie nadajnika Starling, która jest już po swoim terminie porodu.

     Zasady działania, przebieg naszych testów, proces wszywania i kilka moich spostrzeżeń, znajdziecie w dzisiejszym filmie dodanym do Kulis hodowli. Zapraszam i bardzo chętnie dowiem się czy macie już jakieś swoje doświadczenia z tym systemem?

Więcej »

20.03.2024 Nowa klacz Starlight

 

     9 lat temu dokładnie, moja pierwsza klacz hodowlana La Grande E (Londonderry), urodziła swoja druga córkę. Ojcem był bardzo pożądany wtedy, topowy Sandro Hit. Marzyłam by mieć właśnie taką, karą klaczkę po nim do kontynuacji linii Grande w mojej hodowli. Niestety moje marzenie szybko przestało być osiągalne za sprawą złych i dobrych wydarzeń. Historia Starlight jest absolutnie niezwykła bo nigdy nie sądziłam, że jeszcze się spotkamy, ale czy marzenia nie są po to by je spełniać?

     Koniecznie zobaczcie jak wyglądała ta niesamowita historia absolutnie wyjątkowego dla mnie konia. Dodaję dziś film do Kulis hodowli, który przybliża 9 lat życia Starlight i moją drogę do spełnienia marzenia z 2015 roku, a deser zostawiam dla Was w nowej fotogalerii.

     Dziękuję najmocniej właścicielom Starlight oraz osobom, które spotkała na swojej drodze, za stworzenie jej taką jaka jest i danie mi szansy by dziś być szczęśliwym.

Więcej »

17.03.24 Kulisy hodowli - jak szykujemy klace do zaźrebień? Pierwsze badania USG

 

     Wyźrebienia ruszyły. Czas przygotować klacze do zaźrebień. Regularne cykle rujowe już się rozpoczęły lub nastąpi to niebawem, dlatego musimy sprawdzić na jakim etapie są nasze przyszłe mamy. Wyciągamy i uzupełniamy niezbędny sprzęt oraz wybieramy klacze, którym potrzebne będą szersze badania. Dużo czasu poświęcamy by nauczyć je wchodzenia do poskromu odbywania badań bez potrzeby sedacji. Zobaczcie jak i co szykujemy do tego oraz jak wykonujemy USG klaczom, które nigdy nie były badane oraz jaki plan mamy dla nich na marzec. Zapraszam do nowego filmu w kulisach hodowli.

Więcej »

15.03.24 Dimalou Jak Malowana - NA SPRZEDAŻ !

 

Dimalou Jak Malowana NA SPRZEDAŻ !

 

Ur. 6.03.2024, HANN, kara klaczka

Dimaggio Black x So Unique x Hohenstein

 

Nowe zdjęcia i więcej informacji i o niej w jej zakładce, którą dziś dodałam. Zapraszam!

Więcej »

12.03.24 Kulisy hodowli - luty u KoniJakMalowanych - Cherie się zablokowała, mierzymy konie, kariera Fabioli, nowa surogatka

 

     Choć luty już dawno się skończył to był to dla nas ostatni czas, na zrobienie rzeczy przygotowujących nas do sezonu. Wiosenne porządki, małe remonty, plany krycia i wyjazdy w poszukiwaniu ogierów dla naszych klaczy. Przywieźliśmy też nowego konia! Jednakże życie w stajni to pasmo niespodziewanych wydarzeń i zaskoczeń codzienności, tak więc i w lutym takie nam się przydarzyły. Cherie zablokowała się w boksie, podczas mierzenia koni wpadło parę ciekawych wyników, znaleźliśmy robaki w badaniach naszych koni itp.

     Na bieżąco relacjonujemy życie stajni Koni Jak Malowanych na relacjach Instagrama czy Facebooka (polecam zaglądnąć na nasze profile) jednak jeśli ktoś nie śledził na bieżąco, to serdecznie zapraszam do zobaczenia czym nas zaskoczył drugi miesiąc roku na dziś dodanym do Kulis hodowli filmie.

Więcej »

10.03.24 Fotogaleria i film z pierwszego spaceru Dimalou Jak Malowanej

 

     Pierwsze doby życia źrebięcia to niezwykle istotny okres. Choć dla niedawno urodzonej Dimalou (Dimaggo Black x So Unique) doba składa się z naprzemiennego jedzenia i spania, to bardzo szybko zdecydowaliśmy się pokazać jej jeszcze jedną rzecz, która na bank niedługo stanie się jedną z jej ulubionych. Otwartą przestrzeń. Dimalou wyszła na swój pierwszy spacer u boku mamy. Koniecznie zobaczcie jak pęknie prezentowała się przy słonecznej pogodzie w dzisiaj dodanej fotogalerii.

     Od początku jednak pracujemy nad tym by ustalić dla niej prawidłowe postrzegane człowieka. Bardzo chciałam pokazać jak to robimy w naszej hodowli. Na spacer wyszła więc już prowadzona przeze mnie, opanowana i ufna. To bardzo wdzięczne źrebię do pracy, więc znalazła się też chwila by nagrać trochę relacji z jej pierwszych dni życia i tego co przy niej robimy. Zobaczcie świeżo dodany film w Kulisach hodowli.

Więcej »

8.03.24 Narodziny Dimalou Jak Malowanej

 

     Sezon wyźrebień wystartował wraz z pierwszymi, niespokojnymi ruchami Shavaou H (So Unique) w boksie. Mimo braku ewidentnych objawów oźrebiła się dokładnie w dzień terminu. Późnym wieczorem przywitaliśmy na świecie jej uroczą córeczkę po Dimaggio Black. Panienka okazała się cukierkowej urody źrebięciem o bardzo spokojnym podejściu do życia. Zapraszam Was do zobaczenia fotogalerii z jej pierwszych chwil oraz do kulis hodowli gdzie znajdziecie relację filmową z przebiegu całej akcji. Sezon wyźrebień uważam za rozpoczęty w doskonałym stylu, ale słodka Dimalou Jak Malowana bardzo wysoko ustawiła poprzeczkę dla kolejnych. Sami zobaczcie!

Więcej »

3.03.24 Kulisy hodowli - wyniki testu suplementów – badania krwi koni cz. 3

 

     Czas na wyniki testu suplementów! Na koniec roku zrobiliśmy badania krwi wszystkim koniom, by sprawdzić niedobory. W pierwszym filmie z tego cyklu pokazywaliśmy jak to się odbywa. W kolejnym, gdy przyszły wyniki, omawiałam ich mega zaskakujące rezultaty. Już tu udowodniłam myślę, jak ważne jest wykonywanie takich badań, bo suplementacja w ciemno mogłaby narobić ogromnych nieszczęść naszemu stadu.

     Następnie wybrałam 4 firmy z różnych półek cenowych i podawaliśmy ich suplementy 4 grupom koni, tak by po kuracji, wykonując kolejne badania krwi, stwierdzić ich skuteczność. Bardzo ciekawiła mnie też korelacja ceny do jakości, bo jako posiadacz dużego stada koni potrzebowałam w sumie ok 25 sztuk produktów (nie mam współprac z żadną ze stosowanych firm!). W skrócie – majątek! Ale postanowiłam rozwikłać ten dylemat raz na zawsze. Wynikami testów dzielę się z Wami w dzisiaj dodanym filmie, który powstał po otrzymaniu ponownych wyników krwi koni miesiąc od skończenia kuracji. Zapraszam do oglądania i zostawienia swojej opinii na tematy doświadczeń z tymi suplementami. A kto nie widział wcześniejszych filmów z tego cyklu to polecam zacząć od początku. Wszystkie znajdziecie w zakładce „Kulisy hodowli”

Więcej »

1.03.24 Kulisy hodowli - pokaz ogierów Bonhomme - zwiedzam koński Disneyland

 

     Czy istnieje koński Disneyland? Okazało się, że tak! Gdy dostałam zaproszenie od przedstawiciela stacji ogierów Bonhomme, Łukasza Słabego, nie miałam pojęcia co mnie czekam. A okazało się, że seria samych pozytywnych zaskoczeń. Zaczynając od odległości jaka mnie dzieli od tej stajni, przez jakość zaprezentowanych na pokazie ogierów, po ośrodek jakiego w życiu nie widziałam. A widziałam wiele, ale nigdy aż tyle naraz...

     Oczywiście gwiazdy stacji Bonhomme nie zawiodły i tylko potwierdziły moją opinię o nich. Cadeau Noir czy Morricone w pięknej prezentacji młodego jeźdźca zachwycały jezdnością. Moim odkryciem okazał się jednak inny, dużo młodszy ogier Maxim. Zobaczcie jak się prezentował na dzisiaj dodanym do kulis hodowli filmie z tego wyjazdu.

     Osobiście jestem ogromną fanką bajek Disneya, a w Disneyladzie za każdym razem bawię się jak dziecko. Gdy tylko usiadłam na imponującej hali Bonhomme i podgłośniono muzykę od razu skojarzyło mi się to właśnie z tymi wakacjami, w których odwiedzałam Paryż. Czułam się jak na koncercie, bo dobór muzyki i nagłośnienie było niesamowite, nawet dla takiego stałego bywalca pokazów ogierów jak ja. Prezentacja koni wybitna! Zarówno przez fakt jeźdźca z ogromnym wyczuciem jak i inne aspekty, o których mówię w filmie. No a bonus w postaci prywatnego zwiedzania z Łukaszem obiektów ośrodka stacji Bonhomme, to jak wisienka na ten przepyszny tort! Zgubiłam po drodze szczękę kilka razy i do dzisiaj ją zbieram. Choć widziałam wiele ultranowoczesnych stajni to nigdy takiej, której dusze czuje się na wylot. Tam jest po prostu IDEALNIE! Zapierające dech hale i stajnie, odchowalnie hodowlane, nawadniane i odwadniane od spodu wszystkie łąki, wioska staruszków, cmentarzyk Gwiazd i wiele innych elementów, które jak dla mnie świadczą o ogromnym szacunku do podopiecznych i ich dobrostanu. A wszystko to w aurze jak z bajki. Każdy szczegół dopracowany tak by tworzył spójną, baśniową oazę dla koni i ludzi. Jestem zakochana… I tak jak do Disneylandu, tak i tu mogę wracać co roku :) Zapraszam więc na krótki spacer po tym wyjątkowym miejscu w dzisiejszym filmiku. Uwierzcie mi, że warto bo dawno nic mnie tak nie poruszyło!!!

Więcej »

25.02.24 Kulisy hodowli - systemy przewidujące poród i nasze przygotowania do wyźrebień

 

     10 dni do terminu pierwszego porodu w naszej hodowli. Czas najwyższy przygotować się do tegorocznego sezonu wyźrebień. W dzisiejszym filmie pokazuję jak się do tego szykujemy, na co zwracamy uwagę, jak nasze klacze spędzają swój dzień i jakie systemy pomagają nam w przewidywaniu porodu.

     Zdecydowanie nie wyobrażam sobie już hodowli bez monitoringu w każdej z porodówek. Jednakże przetestowaliśmy do tej pory już bardzo wiele systemów oferowanych na rynku: pasy i czujniki, czy sprawdzanie pH i stężenia innych pierwiastków w mleku. Czy się sprawdziły?

     Na ten rok także testujemy kolejne dwie metody, z których jedna ma szanse być tą „idealną”. Co to takiego i czego właściwie oczekuję od dzisiejszej technologii wspomagającej? Zapraszam do filmiku dodanego w kulisach hodowli.

Więcej »

18.02.24 Kulisy hodowli - styczeń u KoniJakMalowanych - sprawdzamy ciąże klaczy, stawiamy silos, odejście Grande, Radzionków

 

     Podsumowanie stycznia w naszej stajni. Skrót najciekawszych wydarzeń miesiąca tym razem lekko spóźniony… Ale tyle się działo! To była istna huśtawka emocji od mega wesołych i satysfakcjonujących, po jedne z najsmutniejszych momentów w historii naszej hodowli. Wszystkie jednak tak samo ważne i budujące w nas siłę, by działać dalej, wierząc w dobre jutro. Zapraszam do filmu w kulisach hodowli. I jednocześnie mega dziękuję za 1000 subskrybcji naszego kanału na You Tube. To bardzo motywujące i pozwalające na nowe możliwości. A jakie, dowiecie się oglądając film :)

Więcej »

14.02.24 Kulisy hodowli - porządki w paszarni, nasze pasze i suplementy

 

     Robimy porządki w paszarni. W luźnym „spacerze” po stajni pokazuje jak wyglądają nasze pomieszczenia, maszyny i podstawowe pasze oraz suplementy, które podajemy. Podstawą jest owies gnieciony w gniotowniku Sommera, o którym też opowiadam, bo przerósł moje oczekiwania. Do tego pasze, mesze, wybredne konie i niektóre suplementy, w tym absolutny hit dla źrebiąt z ostatnich sezonów.

     Wielu z Was pytało mnie o tą tematykę, tak więc zapraszam do obejrzenia nowego filmu w kulisach hodowli. Odrazu jednak zaznaczę, że jadłospis naszych koni ustalany jest na jesień i przez cały okres zimowy (i do wyźrebień) nie zmienia się zbytnio. W tym roku wybór padł na jedną firmę, ale czy jestem z niej zadowolona to już temat na drugą część tego cyklu, tak więc zachęcam do obserwacji i subskrypcji naszych socjal mediów by go nie przegapić.

Więcej »

11.02.2024 Kulisy hodowli - wizyta u ogierów Landgestuet Celle i Adelheidsdorf

 

     Landgestuet Celle to stadnina państwowa, która od zawsze stała na najwyższym poziomie. W swojej prawie 300 letniej historii zbudowała fundamenty dla nowoczesnej hodowli koni i do dziś, mimo historycznych zabudowań, jest mocno nowoczesna w swoich działaniach i rozrodzie. Od ponad 200 lat niezmiennie dysponuje od 80 do 100 ogierami hodowlanymi wśród, których były już rzesze nieprzeciętnych gwiazd areny sportowej i hodowlanej tj. Brentano II, Don Frederico, Londonderry, Lauries Crusador, Weltmeyer, Wolkenstein, Wolkentanz, Dancier i wiele innych. Sama stadnina jest imponująca i doskonale zadbana, zorganizowana oraz zachowana w duchu miłości do koni. Ale prawdziwe perły stoją w jej wnętrzu, a prawie każda z nich była obiektem moich westchnień na drodze hodowlanej.

     Tuż obok Celle znajduje się także Centrum szkoleniowe Adelheidsdorf, które powstało specjalnie po to by oszlifowywać końskie diamenty. Przemierzyliśmy wraz z ekipą z Polski, pod wodzą Piotra Kuczyńskiego, kilometry korytarzy, boksów i hal. Obejrzeliśmy około 120 ogierów w różnym stadium swojej kariery. Wartości tej wycieczki hodowca nie jest w stanie opisać słowami, tak więc dodaję dziś do kulis hodowli relację filmową.

     Pogłaskać Shu Fu, pomiziać Secret Escape czy zrobić sobie fotkę w boksie z Von und Zu – bezcenne!!!

Więcej »

6.02.24 Kulisy hodowli - Pokaz ogierów w Verden "32. Hannoveraner Privathengstschau"

 

     Veren – mekka koni Hanowerskich. A pokaz prywatnych stacji ogierów odbywający się tam corocznie, należy zdecydowanie do moich ulubionych. W tym roku także mnie nie zawiódł. Znalazłam tam od dawna obserwowanych faworytów, jak i ogiery, których nie znałam, a okazały się prawdziwymi perełkami. Całą relację z tego wydarzenia, wraz z toną ujęć różnych kandydatów na ojców topowych źrebiąt wstawiam Wam dzisiaj w Kulisach hodowli. Ciekawe, który z nich zostanie Waszym faworytem? Dajcie koniecznie znać!

Więcej »

4.02.24 Moje wystąpienie na konferencji hodowlanej w Radzionkowie

 

     Dostając zaproszenie do opowiedzenia o mojej hodowli koni na konferencji hodowlanej w Radzionkowie, zastanawiałam się czy ma to sens. Nie uważam się za hodowcę, którego droga była i jest idealna. Ale potem przypomniałam sobie siebie sprzed 15 lat i to jak bardzo chciałam, by ktokolwiek coś mi powiedział, wspomógł radą, opowiedział historię, z której mogłabym wyciągnąć coś dla siebie. Dalej nie musiałam się zastanawiać.

     W Radzionkowie opowiedziałam więc jaką drogę przebyły Konie Jak Malowane zanim stały się takie jak są dzisiaj. Otwarcie mówiłam o naszych celach i założeniach, które mamy od samego początku w hodowli. Szczerze podzieliłam się spostrzeżeniami, naszym podejściem, sukcesami, które uważam za największe i statystykami hodowli. Na koniec mówiłam też o roli jaką odgrywają dla mnie social media. I tak idąc tymi założeniami dzielę się też tym wystąpieniem na łamach naszego kanału You Tube. Zapraszam do obejrzenia w Kulisach Hodowli i zachęcam do dyskusji, bo każde zdanie, moje czy Wasze, może okazać się tym czego właśnie potrzebować mogą inni, by koniom i Z końmi żyło się wszystkim jeszcze lepiej.

Więcej »

2.02.24 Bonjour Cherie Czempionką w Radzionkowie

 

     Są takie konie, które gdy tylko przychodzą na świat to wiesz, że są wyjątkowe. Tak było z Bonjour Cherie (Benicio x Diamond Hit). 5 minut po jej narodzinach byłam pewna, że ona ma tu jakąś misję do zrobienia i nie myliłam się. Jej okres źrebięcy to była dla mnie ciągła „walka” z zainteresowanymi, usilnie próbującymi mi ją wyrwać z hodowli. Uparłam się i odrzuciłam nawet zaproszenie od Związku Hanowerskiego do wystawienia jej w Verden na aukcji. Żadne pieniądze nie były w stanie mnie przekonać. I do dziś jeszcze takich sobie nie wyobrażam :) Tymczasem Bonjour każdego dnia udowadniała mi, że stać ją na wiele i tak dorosła do swojej pierwszej wyprawy na Czempionat. Podróż do Radzionkowa zniosła super dzielne i z oczywistym dla siebie spokojem wyszła na ring. Pokazała co chciała, a mimo tego otrzymała bardzo fajne noty bo aż 8,8 za stęp i kłus. Byłam z niej bardzo dumna jeszcze przed tym jak dowiedziałam się, że wygrała. Bonjour Cherie to klacz, która w swojej wyjątkowości jest tak nieprzeciętna, że śmiało mogę stwierdzić, że już spełniła moje marzenia i cele. A to dopiero początek naszej misji! Już nie mogę się doczekać dalszego budowania historii u boku tej Czempionki!

     Konieczne zobaczcie film ze startu Bonjour Cherie Jak Malowanej oraz zdjęcia w jej zakładce i fotogalerii. No i sami powiedzcie czego mogłabym więcej chcieć?

Więcej »

31.01.24 Wyjazd do Radzionkowa

 

     Cały miniony weekend spędziliśmy w Radzionkowie. Program był aktywnie wypełniony po brzegi. Na początek wysłuchaliśmy bardzo ciekawych prelekcji podczas Konferencji Hodowlanej, która jako unikat na skalę Polski, zawsze dowozi super przydatną wiedzę i inspiruje. Sama również miałam przyjemność stanąć po drugiej stronie mikrofonu i opowiedzieć trochę o początkach, celach czy strategii mojej hodowli. Cieszę się, że moje wystąpienie spotkało się z tak dobrym odbiorem i dodało odwag tylu z Was, by podzielić się też swoimi spostrzeżeniami, problemami czy pytaniami w kuluarach. Bardzo miło było mi porozmawiać z licznymi obserwatorami mojej hodowli i usłyszeć tyle komplementów, za które bardzo Wam dziękuję. To cudownie motywujące!

     Z naszej strony z kolei, ogromnymi wyrazami uznania, chcielibyśmy obdarzyć Cichoń Dressage za możliwość wzięcia udziału w pokazie ogierów. Fajnie było zobaczyć aktywnych reproduktorów, którzy wyraźnie poprawili swoją pracę pod siodłem, co zapewne jest nie lada wyczynem. Młode gwiazdy też zdecydowanie przykuwały uwagę i pozostawiały pewność, że stacja ogierów Cichoń idzie w dobrym kierunku, zdecydowanie dominując na rynku i wprowadzając polską hodowlę na wyższy poziom. Gratulacje!

     No i na koniec nasza wisienka na torcie, w postaci wzięcia udziału wraz z Bonjour Cherie, w Czempionacie Koni. Ale o tym następnym razem. Jeśli jednak jesteście ciekawi jak nam poszło albo chcecie po prostu obejrzeć relację z naszego wyjazdu, pokazu ogierów, zaplecza stajni Radzionkowa czy Czempionatu, to zapraszam Was do dziś dodanego do "Kulis hodowli" filmu. Koniecznie dajcie znać czy taka forma relacji Wam się podoba i co podobało Wam się najbardzej z naszego wyjazdu?!

Więcej »

21.01.24 Kulisy hodowli - wybieram klacze do zaźrebienia

 

     „Nie mamy wpływu na przeszłość, ale możemy tworzyć lepszą przyszłość” – to zdanie przez ostatni czas przewinęło się setkę razy przez moją głowę. Dziś postanowiłam odciągnąć myśli w pozytywną stronę i z uśmiechem zrobić bardzo luźne nagranie, w którym miło było się rozgadać. Postawiłam sobie za zadanie przejście przez stajnię i wybranie klaczy, które w tym roku będą zaźrebiane. A nie jest to proste, bo choć stajnia pęka w szwach, to jest w niej tylko jeden wałach i młody ogierek… Żeby sobie ułatwić stworzyłam post ze zdjęciem (obok) wszystkich klaczy razem, tak by po kolei przeanalizować każdą z nich. Chyba nie muszę podkreślać, że jest to jedna z najważniejszych decyzji w sezonie dla hodowcy. Choć jest dopiero początkiem drogi, to tworzy absolutny fundament każdej hodowli. Liczba wybranych klaczy i alternatyw wyszła idealnie, a dlaczego, wytłumaczyłam na końcu filmiku. Zapraszam do Kulis Hodowli i zerknięcia na moje stado gdzie, nieskromnie powiem, że co jedna to piękniejsza :P

Więcej »

16.01.24 La Grande E odeszła...

 

     Wczoraj podjęłam jedną z najtrudniejszych decyzji w moim życiu... Pozwoliłam odejść mojej ukochanej La Grande E. Pierwszej klaczy hodowlanej, z którą tworzyłam wspólnie życie przez ostatnie 16 lat. Po niefortunnym upadku, nie udało się już jej stanąć na nogi. Najprawdopodobniej uszkodziła partie miedniczną, a zad prawie w ogóle przestał funkcjonować. Obiecałam jej bardzo dawno temu, że biorę odpowiedzialność za jej życie na zawsze. I choćby było to wbrew mnie to nie dopuszczę by żyła w bólu… Pozwoliłam więc jej odejść na wieczne zielone łąki, gdzie mam nadzieję, bryka już radośne z pozostałymi końmi, które żegnałyśmy razem. Wraz z La Grande umarła na zawsze część mnie… Odeszła w zapomnienie beztroska dawnych lat, radość z pierwszych przywitanych źrebiąt, wspomnienia ciepłych dni gdy jadłam obok niej śniadanie na trawie, uczucie skostniałych rąk gdy pompowałam dla niej wodę ze studni w mojej pierwszej stajni i ten cały świat, który razem budowałyśmy aż do dzisiaj… Choć z naszej dwójki zostałam tylko ja to nigdy nie odpuszczę celi i marzeń, które stworzyłyśmy… Nie bój się Grande, będę pilnować Koni Jak Malowanych tak jak ty to zawsze robiłaś! A gdy kiedyś przyjdzie nam się spotkać to będziesz ze mnie dumna! Poznam cię po tym donośnym rżeniu, nigdy go nie zapomnę!

Więcej »

13.01.24 Kulisy hodowli - jak wybrać dobrego weterynarza?

 

     Dobry weterynarza do hodowli? Jak go wybrać? Znalezienie takiego nie jest proste, ale czy niemożliwe?

     Ja mam na ten temat trochę wniosków i opinii wysnutych na podstawie własnych doświadczeń. La Grande to moja najstarsza klacz. Dziś już emerytka, ale życie jej nie oszczędzało. A wraz z nią i mnie... Poznałyśmy na swojej drodze baaardzo wielu wspaniałych weterynarzy, którzy nam pomogli. Jednak byli i tacy, przy których dosadnie dowiedziałam się, że nie chce z nimi współpracować. Zbudowało to we mnie kilka wniosków jakimi kieruję się decydując o wyborze weterynarza prowadzącego naszą stajnie i hodowlę. Dzielę się nimi w dzisiaj dodanym filmie, na przykładzie opowieści o różnych historiach schorzeń i wypadków La Grande. Zapraszam na nasz kanał You Tube lub do zakładki Kulisy Hodowli.

     Przy okazji byłoby super gdybyście polecili też swoich sprawdzonych wetów, ze współpracy z którymi mieliście dobre efekty. Byłoby ekstra jeśli razem pomożemy choćby jednemu źrebaczkowi, w szczęśliwym przyjściu na świat, dzięki wyborowi odpowiedniego weterynarza, przez jego hodowce.

Więcej »

7.01.24 Klacz hodowlana Isis NA SPRZEDAŻ !

 

     KWPN hodowlana klacz po Johnson x Ferro NA SPRZEDAŻ. To już ostatnie chwile by powiększyć swoje stado o bardzo dobrą, nowoczesną i żeńską w typie matkę, jaką jest Isis. Jej ogromną wartość potwierdza czwórka potomstwa, z którego dwoje zostało z sukcesem sprzedanych na aukcjach. Isis przekazuje bowiem swoim dzieciom bardzo ekspresyjny i wyniosły ruch pozwalając dołożyć ogierowi same najlepsze cechy.

     Jej rodowód to pasmo gwiazd KWPN, które na każdym szczeblu podkreśla wartość dalszej inwestycji w powielanie tych genów. Jej ojcem jest Johnson, odnoszący niebywałe sukcesy pod Hans Peter Minderhoud. Medale Mistrzostw Europy, podium WEG, czołówka Olimpiady w Rio, to tylko niektóre z jego licznych osiągnięć w GP. Do tego jest ojcem szeregu wyśmienitych koni startujących na poziomie międzynarodowym, co czyni z niego doskonałego reproduktora. Nic więc dziwnego, że nasza Isis zachwyca przede wszystkim absolutnie nieprzeciętnymi predyspozycjami do ujeżdżenia. Bowiem w połączeniu Johnsona z wybitną klaczą jaką jest Terline pref. nie mogło stać się inaczej. Klacz ta dała aż 3 konie startujące w dresażowym GP. Ale to nie wszystko, gdyż w dodatku jeden z jej synów to WKKWista klasy CCI3*, a kolejny to skoczek poziomu 150cm. To jest wręcz niebywałe, a z pewnością niecodzienne!

     Polecamy Isis wszystkim chcącym powiększyć swoje stado hodowlane o bardzo dobry materiał, a także każdemu chcącemu rozpocząć swoją przygodę z hodowlą, gdyż taka sprawdzona matka jak ona to niemalże gwarancja ogromnych sukcesów, już od pierwszego wyźrebienia w Waszej stajni. Na życzenie jesteśmy też w stanie zainseminować ją wybranym przez Was ogierem już w najbliższym czasie. 

     Więcej o niej dowiecie się w zakładce z jej zdjęciami i filmem wśród koni na sprzedaż.

Więcej »

5.01.24 Kulisy hodowli - Zasady rezerwacji źrebiąt naszej hodowli

 

     Chciałabym rozjaśnić trochę temat zasad rezerwacji źrebiąt naszej hodowli, wszystkim zainteresowanym. Nasze warunki są zawsze do wglądu w zakładce „Źrebięta planowane na [dany rok]” po lewej stronie menu. Dziś jednak w formie bardziej opowiadającego, szczegółowego i prezentującego cały proces krok po kroku, filmiku. Zapraszam do Kulis hodowli bo czasu na zarezerwowanie ulubionego połączenia jest już coraz mniej.

Więcej »

2.01.24 Kulisy hodowli - 2023 u KoniJakMalowanych

 

     Rok 2023 był dla nas bardzo dobry, ale też nas nie oszczędzał. Kolejny zapowiada się wyśmienicie i mamy nadzieję, że przydziałową ilość nieszczęść już wyrobiliśmy. O sukcesach, ale i ogromnej stracie, czyli o tym co się u nas działo w minionym roku opowiadam, w krótkim filmie dodanym dziś do Kulis hodowli. Zapraszam!

Więcej »

31.12.23 Kulisy hodowli – Grudzień u Koni Jak Malowanych

 

     Śnieg i konie! To był piękny grudzień, choć akurat ja jestem zdecydowanie osobą preferującą ciepłe klimaty. Jednak w słoneczku lekkiego mrozu, nawet biały puch wydawał się przyjemnie rozgrzewać. Konie miały dużo radochy, a my spokojnie mieliśmy czas na nagranie trochę ujęć naszej codzienności i pracy, przygotowanie stajni do Świątecznej „przerwy” i „wypieczenie” wesołego nastroju. Zobaczcie jak wyglądał nasz grudzień w jednym z najpiękniejszych w ujęcia i pełnym humoru filmie, dziś dodanym do Kulis hodowli. Tak też zamkniemy ten mijający rok, życząc Wam, by kolejny był jeszcze bardziej udany. My już zaczynamy snuć plany spełniające kolejne z naszych marzeń, trzymamy kciuki za wysyp Czempionów od naszych cudownych mamusiek i postanawiamy, że nasze młode konie w tym roku wyjadą na areny sportowe. Jednocześnie cieszymy się, że nasze działania w social mediach w tym roku tak bardzo przypadły Wam do gustu. Obiecujemy ich kontynuacje i poszerzanie interesujących Was zakresów naszej pracy i pasji. Zapraszamy do śledzenia profilu KoniJakMalowanych na Facebooku i subskrybcji kanału You Tube, bo 2024 zapowiada się na rok pełen zmian, emocji i dalszej pracy na drodze do osiągnięcia zamierzonych celi, spełniających nasze marzenia. A może uda nam się spełnić też jakieś z Waszych?

Więcej »
<< poprzednie 12345678910...26 następne >>
pixel